Resmi Geçit

Metin: Loula Anagnostaki
Yöneten:
Barış Celiloğlu
Prodüktör: Nefes Productions
Ses Tasarımı: Cem Tuncer
Poster Tasarımı: Duysal Tuncer
Ses Teknisyenleri: Beril Karadeniz – Ceren Ayşe Özbudun

Oynayanlar:
Dilek Yorulmaz
Emre Gündoğdu

Biri erkek biri kadın, iki kardeş yaşadıkları tek bir odada o gün yapılacak resmi geçidi beklemektedir. Zamanı bazen sohbet ederek, bazen tartışarak bazen de düşlerini/kabuslarını birbirlerine anlatarak geçirirler. Dış dünyayla tek bağlantıları kasaba meydanına bakan küçük penceredir. Dışarıdan gelen gürültüler ve sesler giderek kötüleşerek adeta bir kabusa dönüşmeye başlar.

Oyun, çıkmak üzere olan bir savaşa, tanımlanamayan bir saldırıya ve dünya farkında değilken tekrar eden bir faşizm eylemine dair neredeyse bir uyarı niteliğindedir. Bunların hepsi de güncel meseleler olduğundan kumpanya olarak bu olağanüstü katmanlı ve sofistike oyunu sahnelemeye karar verdik. Resmi Geçit, zamansız içeriği ile hatalarından asla ders almayan ve insan kardeşlerine karşı aynı yanlışları yapmaya devam eden insanlara dair üzücü gerçeğimizi başarılı bir şekilde gözler önüne sermektedir. İçinde yaşadığımız modern zamanların evrensel ve zamansız bir ifadesidir. Loula Anagnostaki, bazen karakterler aracılığıyla düşlerimizi ve kabuslarımızı derinlemesine düşündürterek bizleri her an yeniden meydana gelebilecek bu karanlık, kasvetli ve muğlak gerçekliğin parçası olmamızı sağlayarak seyirciyi sarsmayı ve rahatsız etmeyi becerir. Şiirsel ve sembolik olarak düşünmeye sevk eden oyunun, konusuyla gitgide saldırganlaşan ve muhafazakarlaşan günümüz dünyasına ve dolaylı savaşlarla dolu zamanımıza tamı tamına uygun olduğu kanısındayız.

Ekibimiz

Director

Barış Celiloğlu

Barış Celiloğlu is a graduate of the Central School of Speech and Drama, London.

Barış Celiloğlu is a graduate of the Central School of Speech and Drama, London. She started her acting and directing career in Istanbul, Turkey in 1990. She performed in the acclaimed film production of "Don’t Let Them Shoot the Kite" by Tunç Başaran and "Sommersault in a Coffin" by Derviş Zaim. She came to London in 1997 after acting and directing on stage for a few years in Istanbul. In Britain, she has performed in venues such as The Gate Theatre, Arcola Theatre, The Young Vic in London and in Edinburgh Fringe Festival as well as directing in the fringe since 1998. She has recently directed “The Parade” by Loula Anagnostaki, "Two Lost in a Filthy Night" by Plinio Marcos and "Death and the Maiden" by Ariel Dorfman which were staged at Encetera and Arcola Theatres in London as well as touring to Istanbul successfully. Barış Celiloğlu has been recently awarded the ‘best actress’ award by a prominent awarding body in Turkey for her role Paulina in Death and the Maiden which she also co-directed.
Actress

Dilek Yorulmaz | Zoi

She studied acting in London 2003 and Şahika Tekand Studio Players in 2004.

She studied acting in London 2003 and Şahika Tekand Studio Players in 2004. She played various parts in the Turkish Theatre at BKM and the National Turkish Theatre, as well as performing Turkish films and TV serials such as “7 Husbands for Hürmüz (İclal) “The Actor ( Naz)” and “Government Woman( Zümre)”. She graduated Master Degree in Film and Drama at the University of Kadir Has in 2009.
Since 2014, she has started her own company called “Nefes Tuition and Productions” in London. She has been working as an actress and director. She has been also leading creative drama, acting and yoga classes since moving to London.
Actor

Emre Gündoğdu | Aris

Emre Gündoğdu graduated from Istanbul Aydin University Theatre Studies Faculty in 2012.

Emre Gündoğdu graduated from Istanbul Aydin University Theatre Studies Faculty in 2012. He performed in productions called "I want to survive" and "Flower of Peace" at the National Theatre of Antalya. He also performed in Plinio Marcus' "Two Lost in a Filthy Night" directed by Barış Celiloğlu, the artistic director of Theatre East N Bull.